TK – SKOKi są instytucjami parabankowymi.

IMG 3357 300x225 TK   SKOKi są instytucjami parabankowymi. aktualnosci

Na sali plenarnej

Trybunał Konstytucyjny uznał, że nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad SKOKami jest nie tylko legalny, ale i niezbędny, ponieważ SKOKi są instytucjami parabankowymi. Wszystkie argumenty Platformy Obywatelskiej zostały potwierdzone, a wyrok jest zgodny z wnioskami sejmowej podkomisji nadzwyczajnej. Zarzuty Prawa i Sprawiedliwości zostały całkowicie odrzucone przez Trybunał Konstytucyjny. Szkoda, że tak późno i musimy wydawać miliardy złotych na ratowanie depozytów członków upadających Kas.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

Komisja śledcza w sprawie SKOKów?

sejm 254x300 Komisja śledcza w sprawie SKOKów? aktualnosci

Na łamach gazet pojawiły się reklamy SKOKów w sprawie nie powołania komisji śledczej dotyczącej działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych. Sprawa SKOKów to najbardziej bulwersująca sprawa dotycząca sektora bankowego w III RP. Powołaniu komisji śledczej w tej sprawie przeciwni są politycy PiS, którzy korzystali z pomocy finansowej SKOKów do prowadzenia kampanii wyborczej w zamian za ochronę interesów Kas. To przecież z rekomendacji PiS senatorem został Grzegorz Bierecki, do niedawna szef Krajowej Kasy SKOK, któremu zarzuca się wyprowadzenie ze Kas 77 milionów złotych. PIS przez długi czas blokował objęcie Kas nadzorem finansowym ze strony państwa i tym samym objęcie ochroną depozytów ludzi, którzy oszczędzali tych kasach. Ostatecznie udało się mimo oporu polityków PIS objąć Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i po upadku z powodu niegospodarności i przekrętów wielu SKOKów tym, którzy ulokowali w nich pieniądze będą one wypłacone z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancjami objęte są depozyty do 100 tys. euro, czyli około 400 tys. złotych. Wypłaty z Funduszu już wyniosły ponad 3 mld zł, a przypomnę, że na pieniądze Funduszu składają się wszyscy klienci banków. To wielokrotnie więcej, niż straty poszkodowanych w aferze Amber Gold.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

97. posiedzenie Sejmu RP zakończone.

Wojna z dopalaczami.

w biurze 300x240 Wojna z dopalaczami. aktualnosci

Okres  wakacji  to   czas  wypoczynku   dla  dzieci i  młodzieży, ale także w tym okresie zauważalny jest wzrost liczby osób sięgających po narkotyki i inne specyfiki o podobnym działaniu.
Dopalacze wróciły.
Właśnie teraz zwiększyła się liczba osób, które zostały wymagały pomocy medycznej w związku z zażyciem tzw. dopalaczy. To substancje zawierające bardzo silne środki oddziaływujące na psychikę oraz trucizny powodujące trwałe uszkodzenia mózgu i innych organów. Młodzi ludzie często zachęcani, czy nawet przymuszani przez innych łykają środki, które mogą być śmiertelne, czy też spowodować trwałe kalectwo. Powinniśmy porozmawiać z dziećmi i wnukami i przestrzec ich przed braniem jakichkolwiek proszków, tabletek, opłatków, płynów niewiadomego pochodzenia. W wypadku wystąpienia ostrych objawów zapaści lub też agresji psychicznej warto porozmawiać z dzieckiem czy wnukiem, czy nie zostały zażyte dopalacze, a w razie objawów zagrażających życiu zadzwonić na pogotowie. Continue reading

Teraz „Mieszkanie dla Młodych” również z rynku wtórnego.

Przegłosowaliśmy na początku lipca zaproponowaną przez rząd nowelizację us1234 264x300 Teraz Mieszkanie dla Młodych również z rynku wtórnego. aktualnosci tawy dot. programu MdM. Teraz więcej młodych osób, w tym rodzin wielodzietnych będzie mogło skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych”. Zgodnie z nowelizacją, MdM ma wspierać młodych w kupnie pierwszego mieszkania (domu) z rynku pierwotnego i wtórnego na kredyt, oferując dopłatę do wkładu własnego.

Nowe przepisy przewidują m.in. zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc.). Ponadto, w myśl nowelizacji, osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego – 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc., natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wzrośnie z 15 do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. Continue reading

Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta Świnoujście

Rozmawialiśmy o przyszłości i perspektywach rozwoju Morskiej Stoczni Remontowej GRYFIA.