Wojna z dopalaczami.

w biurze 300x240 Wojna z dopalaczami. aktualnosci

Okres  wakacji  to   czas  wypoczynku   dla  dzieci i  młodzieży, ale także w tym okresie zauważalny jest wzrost liczby osób sięgających po narkotyki i inne specyfiki o podobnym działaniu.
Dopalacze wróciły.
Właśnie teraz zwiększyła się liczba osób, które zostały wymagały pomocy medycznej w związku z zażyciem tzw. dopalaczy. To substancje zawierające bardzo silne środki oddziaływujące na psychikę oraz trucizny powodujące trwałe uszkodzenia mózgu i innych organów. Młodzi ludzie często zachęcani, czy nawet przymuszani przez innych łykają środki, które mogą być śmiertelne, czy też spowodować trwałe kalectwo. Powinniśmy porozmawiać z dziećmi i wnukami i przestrzec ich przed braniem jakichkolwiek proszków, tabletek, opłatków, płynów niewiadomego pochodzenia. W wypadku wystąpienia ostrych objawów zapaści lub też agresji psychicznej warto porozmawiać z dzieckiem czy wnukiem, czy nie zostały zażyte dopalacze, a w razie objawów zagrażających życiu zadzwonić na pogotowie.
Zaostrzone prawo.
Walka z dilerami narkotyków, czy też dopalaczy, jest bardzo trudna. W wyniku prac Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych przyjęto powstałą z inicjatywy Platformy Obywatelskiej nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, aby zaostrzyć kary wobec dilerów narkotyków. Obowiązuje ona od 1 lipca 2015, a według prawa dilerzy dopalaczami są traktowani jak handlarze narkotyków. Dzięki przyjętym rozwiązaniom wszystkie znane dopalacze stały się narkotykami i ich wprowadzanie do obrotu jest nielegalne. Niestety, w głosowaniu dotyczącym tej ustawy, politycy PiS zachowali się kuriozalnie i wstrzymali się od głosu. To tak jakby nie chcieli, aby ostro karać dilerów dopalaczami.
Stawiamy na profilaktykę.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada szersze działania profilaktyczne dotyczące niebezpieczeństw związanych z zażywaniem dopalaczy. Na początku września ruszy akcja profilaktyczna zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Od wielu lat również policja prowadzi akcję profilaktyczną „Profilaktyka, a Ty”. Program ten będzie sukcesywnie poszerzany, tak, aby dotarł do jak największej liczby szkół w Polsce. Minister Teresa Piotrowska podkreśliła, że w przyszłorocznym budżecie na ten cel zarezerwowane zostaną dodatkowe pieniądze.
Policyjne kontrole.
Od kilku lat działają wyspecjalizowane struktury do zwalczania przestępczości narkotykowej, w których pracuje 1500 funkcjonariuszy. Tylko w tym roku skonfiskowano i zabezpieczono blisko 80 tys. porcji tzw. dopalaczy. To uratowało zdrowie i życie wielu ludzi. W ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz 410 gramów substancji, które w ogólnym obrocie określane są, jako „dopalacze”.
Widzisz? Reaguj!
Nie możemy pozostawać obojętni wobec ludzi, którzy handlują narkotykami, czy dopalaczmi. Jeśli wiemy o takich ludziach lub znamy miejsca gdzie handluje się narkotykami, powinniśmy o tym powiadomić policję. Nasza interwencja może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *