Udanych i bezpiecznych wakacji!

IMG 31665 300x200 Udanych i bezpiecznych wakacji! aktualnosci Wreszcie wyczekiwany przez uczniów  koniec roku szkolnego. Ostatnie 10 miesięcy  to był okres bardzo intensywnej pracy dla dzieci i młodzieży, ale także dla nauczycieli, i im wszystkim należy  się wypoczynek i ładowanie akumulatorów przed następnym rokiem szkolnym. Wakacje to czas relaksu, ale dzieci i rodzice powinni sobie zdawać sprawę z niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi. Zróbmy wszystko, co możliwe, żeby wakacje były dla nich bezpieczne.
Spędzając  czas wolny nad wodą  powinniśmy pamiętać o korzystaniu z plaży strzeżonej. Skakanie na główkę w miejscach nieznanych grozi urazem kręgosłupa i paraliżem do końca życia. Jeśli uczymy się pływać, to w miejscach, gdzie jest  ratownik, w niezbyt głębokiej wodzie. Wypływać  poza czerwoną boję  mogą posiadacze żółtego czepka. Wchodzenie do wody po intensywnym opalaniu grozi szokiem termicznym. Nie jest wskazana kąpiel po obfitym posiłku,       a zabroniona po spożyciu alkoholu. Opalać należy się z umiarem, najlepiej korzystając z kremów ochronnych.
Wyprawy górskie są niezwykłą przygodą, ale nieodpowiednio przygotowane mogą się zakończyć tragicznie, dlatego należy dokładnie zapoznać się z trasą, przewidywaną pogodą  i czasem przemarszu. Podstawą udanej wycieczki są wygodne buty, ale także okrycie głowy (na wysokościach jestwiększe promieniowanie UV), warto w plecaku mieć ubranie przeciwdeszczowe i ciepły sweter oraz zapas pożywienia.  Pamiętajmy o zapisaniu w telefonie numeru do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) 601 100 300 albo alarmowy 985. W górach pogoda zmienia się szybko i musimy wiedzieć, że w trakcie burzy unikamy samotnie rosnących drzew, linii wysokiego napięcia, grani i szczytów, oraz zbiorników wodnych. Gwałtowny wiatr  może wyziębiać ciało i wymęczyć każdego piechura. Jeśli zabłądzimy we mgle, spróbujmy odczekać aż opadnie, bo poruszanie się w gęstej mgle może skończyć się tragiczne. W sytuacji zagrażającej życiu najlepiej skontaktować się z GOPR.
Podróżując powinniśmy mieć zapisane telefony alarmowe najlepiej jako ICE – np. ICE 1 – 112 centrum powiadamiania ratunkowego w całej Europie, Policja – 997, Pogotowie ratunkowe – 999, Straż pożarna – 998. Pieniądze najlepiej podzielić na kilka części i nie chwalić się posiadaną gotówką. Bagażu nie należy pozostawiać bez opieki, ani przyjmować w trakcie podróży poczęstunków. Przed wyruszeniem autokaru w podróż rodzice powinni poprosić o sprawdzenie go przez Policję.
Pamiętajmy o poruszaniu się jezdnią po lewej stronie zaopatrzeni w elementy odblaskowe  i o bezpiecznym przejściu przez jezdnię. Warto dzieciom przypominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i korzystaniu z fotelika.
Warto skorzystać z rad portali poświęconych bezpieczeństwu na wakacjach np. www.bezpiecznewakacje.pl z którego korzystałam.
Należy także pamiętać o niebezpieczeństwach czyhających na młodych ludzi w cyberprzestrzeni. Właśnie bezpieczeństwu w Internecie poświęcony jest rządowy program wspomagania   organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – Bezpieczna+. Realizacja tego programu przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w szkołach poprzez działania dotyczące podniesienia poziomu kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia, które w niej występują. Jednym z ważnych elementów programu jest podniesienie jakości procedur w sytuacjach kryzysowych, poprzez ocenę bezpieczeństwa szkoły i upowszechnienie wśród pracowników wytycznych dotyczących postępowania w sytuacji zagrożenia.
Szczególny nacisk położono na przeciwdziałanie przemocy w Internecie gdyż rozmiar tej przemocy poprzez anonimowość i grupy zamknięte na portalach społecznościowych osiąga bardzo niepokojące rozmiary. W tę część programu powinni być włączone dzieci, nauczyciel, rodzice i społeczność lokalna. Dzieci będą mogły korzystać z telefonu zaufania. W programie tym zabezpieczone zostały  środki na profilaktykę przeciwdziałania przemocy, w tym także profilaktykę rówieśniczą.
Wszystkim uczniom, studentom, rodzicom i nauczycielom życzę bezpiecznych i udanych wakacji.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *